Prawda leży tam gdzie leży

Zmuszają nas przepisami nieuczciwego prawa do życia w kłamstwie. Jak można wpaść na pomysł prawa, które zakazuje rozmawiać i rozwiązywać przez dyskurs narosłe przez wieki konflikty? Oczywiście w dyskusji między narodami – jakbyśmy nie uznawali tego pojęcia za niefunkcjonalne i kompromitowane przez skrajności – musimy przyznać się do win i oczekiwać tegoż samego od innych. Fundamentem przepracowania konfliktu jest zawsze szczerość. Ukrywanie prawdy, szczególnie zbrodniczej prawdy, musi spowodować w społeczeństwach wolnych ludzi prędzej czy później szok odrzucenia, potępienie i uogólnienie nie do odwołania.

Ale przecież o to właśnie chodzi rządzącym. Antysemici, już wolno! – wydają się krzyczeć rządzący – żydożercy, nie musicie się ukrywać! Już wolno, a nawet trzeba nienawidzieć Czechów, Romów, Szwedów i Maorysów. Chodźcie do nas, będziemy nienawidzieć razem. Możecie też, a nawet powinniście nienawidzieć sąsiada, bo inny od was, lepszy a jakby gorszy. Tylko głosujcie na nas, a my was poprowadzimy na marsz nienawiści, pogrom, rabację.

Czeka nas, a mnie na pewno dużo pracy, bo zamierzam użyć wszystkich swych umiejętności, żeby odsłonić i napiętnować taką brutalną manipulację. Myślę, że mój daleki Patron, którego Skwer udało mi się założyć, podzielałby mój sposób myślenia i plan działania.

Dlatego chcę z okazji dnia urodzin Profesora oficjalnie zawiadomić o powołaniu Konwersatorium Władysława Bartoszewskiego, które po hasłem „Prawda leży tam gdzie leży” będzie drążyło trudną tematykę stosunków Polaków z innymi narodami, grupami i środowiskami na świecie. Wiem, że dyskusja na te tematy wzbudzi silne emocje i spowoduje zaciekłe kłótnie. Będziemy dążyć do wielostronnego naświetlenia bolesnych faktów nie tylko z polskiej strony.

Efekty w postaci paneli dyskusyjnych i reportaży pojawią się w Sieciowej Telewizji Obywatelskiej Video-KOD i w innych miejscach sieci związanych z obywatelskie.media. Będę też zwracał się o pomoc intelektualną i organizacyjną do Ciebie. Proszę, bądź gotowa, bądź gotów!

Rating: 4.0/5. From 8 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Facebook Comments